A gazdasági visszaesés Ukrajnában elérheti az 50 százalékot is, az ipar haldoklik, az export mára szinte csak a gabonából áll, de Kijev abból is csak az igényelt mennyiségek felét tudja szállítani. A jövő évi költségvetés nem más, mint háborús kiadás. A büdzsé minden szegmense a háborús gépezetet finanszírozza.
Míg az inflációt 30 százalék fölötti értékre várják, a minimálbéreket és a szociális juttatások mértékét befagyasztják. Előbbi egyébként nagyjából 75 ezer forintnak megfelelő hrivnya, ami a jelenlegi megélhetési válságnál sokkal durvábbat jelez 2023-ra nézve.
A költségvetési tervezet szerint 30 milliárd dollárt (a teljes kiadások mintegy felét) szánnak a háborús kiadásokra, míg a deficit ütötte lyukakat a külföldi segélyekből és hitelekből próbálják foltozgatni. Az állami szféra fizetéseit és a szociális juttatásokat, mint a nyugdíj, a befolyt segélyekből, elsősorban az USA által havi szinten biztosított 1,5 milliárdból kívánja Ukrajna fedezni. Óriási dilemma, hogy mi fog történni, amennyiben az Államokban a félidős választásokon esetleg győztes republikánusok valóban teljesítik ígéretüket, és felülvizsgálják az egész Ukrajnával kapcsolatos támogatási rendszert, majd faragnak egyet az összegeken.
Lógó orrú optimizmus
Egészen abszurd esemény volt a bő tíz nappal ezelőtt tartott 5. német-ukrán gazdasági fórum, amelyen a jelenlévők arról próbálták meggyőzni a befektetői szférát, hogy Ukrajnában hatalmas lehetőségek rejtőznek. Igaz, mind az ukrán, mind a német fél elsősorban a háború utáni újjáépítésben rejlő potenciált hangsúlyozta, ám azt talán maga Scholz kancellár is barokkos túlzásnak vélhette, amikor kifejtette:
az újjáépítést eleve úgy kell végrehajtani, hogy Ukrajna utána gyorsan tagja is lehessen az Európai Uniónak.
Értsd: annyi segélyt kell biztosítani az újjáépítéshez, amellyel Kijev azonnal megfelel minden gazdasági kritériumnak (a korrupciós aggodalmakról a fórumon azért szó esett, mint olyan küzdelemről, amelyben Ukrajnának még rengeteg tennivalója van) a csatlakozás terén.
„Aki Ukrajnában végez beruházást, az az Európai Unió jövőjébe fektet be” – fogalmazott a német kancellár, talán maga sem gondolva át, amit mond. A jelenlegi helyzet ugyanis nem csak Ukrajna jövőjét veszélyezteti. Az eszkaláció kockázatának növekedésével, az energiaválság megoldatlanságával, a tagállamok közötti egyetértés egyre nyilvánvalóbb repedéseivel, az egység hiányával és a várható geopolitikai változások realizálódásával a kérdés már jóval túlmutat az ukrán problémán. Sokkal inkább azon kellene elkezdeni gondolkodni, milyen jövője lesz az Európai Uniónak.
És lesz-e jövője egyáltalán.
Fotó: MTI/EPA/Pool/HINA/Damir Sencar